Inom de flesta sporter brukar mest fokus ofta ligga på herrsidan. Inom svensk armsport är det dock så att damerna på senare tid internationellt sett har rönt större framgångar inom sporten än herrarna. Det är därför på sin plats att de kvinnor som ägnar sig åt svensk armsport får sin helt egna artikel.

Internationellt sett har tre svenska kvinnliga idrottare stuckit ut hakan när det kommer till armbrytning. Världens mest kända svenska kvinnliga armsportare är Sarah Bäckman, Heidi Andersson och Fia Reisek. Heidi Andersson och Fia Reisek är för övrigt kusiner vilket tyder på att talangen inom sporten kan ligga i släkten.

Alla tre ovan nämnda kvinnliga armbryterskor har varit världsmästare. Heidi Andersson sticker dock ut då hon har vunnit världsmästerskapen hela elva gånger. Hon är kanske även den som är mest känd bland allmänheten då det har producerats en dokumentärfilm om henne som heter Armbryterskan från Ensamheten (Heidi Andersson kommer från Ensamheten som är en plats i Storumans kommun i Lappland). Hon föddes år 1981 och är gift med den kände svenske skidåkaren Björn Ferry.

Kusinen Fia Reisek (egentligen Ann-Sofi) föddes år 1985 och kommer även hon från Ensamheten i Storumans kommun. Hon vann världsmästerskapen under 2017 och året innan vann hon världsmästerskapen inom både vänster och höger arm.

Även Sarah Bäckman har vunnit världsmästerskapen hela åtta gånger samt Europamästerskapen lika många gånger. Hon har även deltagit i det populära TV-programmet Gladiatorerna under 2013. Där spelade hon gladiatorn Spirit som ersatte den tidigare gladiatorn Stinger som spelades utav Cajsa Nilsson. Till Aftonbladet har hon bland annat uttryckt att det var en barndomsdröm att få vara en av gladiatorerna i programmet. Numera jobbar Sarah Bäckman som fastighetsmäklare. Hon är gift med den amerikanska brottaren Bo Dallas. Sarah Bäckman föddes år 1991 och kommer från Stockholm. Hon övergav armsport-karriären år 2013.